W dniu 26.11.2018r. w Publicznym Gimnazjum Nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży,   ul. Marii Skłodowskiej – Curie, 18-400 Łomża pracownicy Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Łomży w nawiązaniu do Światowego Dnia Rzucania Palenia przeprowadzili prelekcję/pogadankę na temat: „Spaleni jak ćmy”. Prelegent wskazał, iż każdego roku tytoń jest przyczyną ponad 5 milionów przedwczesnych zgonów. Podkreślił, że wypalenie papierosa pozbawia każdego palacza 11 minut życia (zgodnie z oceną brytyjskich uczonych).

W dalszej części spotkania prowadzący przybliżył uczestnikom informację na temat – palenia w ciąży. Paląca ciężarna naraża także siebie i musi liczyć ze zwiększonym ryzykiem: poronienia, przedwczesnego porodu, przedwczesnego odklejenia się łożyska i pęknięcia błon płodowych, urodzenia martwego dziecka.

Zwieńczeniem spotkania była prezentacja krótkiego filmu profilaktycznego pt. ,,Niepozorny zabójca’’ autorstwa Radosława Kotarskiego. W końcówce spotkania nawiązano również   do zbliżającego się 1.12.2018r. Światowego Dnia Walki z AIDS i Europejskiego Dnia Testowania w kierunku HIV. Zasygnalizowano też o kampanii edukacyjnej #mamczasrozmawiac”, gdzie rozmowa na temat HIV i testowania jest normalnym i naturalnym sposobem dbania o zdrowie swoje   i swoich bliskich oraz elementem edukacji zdrowotnej w rodzinie.

         Spotkanie pozwoliło zwiększyć świadomość słuchaczy na temat  czynnego i biernego palenia, a także skłoniło do myślenia, aby zachowania ryzykowne nie kończyły się zakażeniem HIV, bo to zwykle konsekwencja braku wiedzy na ten temat lub ignorowania ryzyka.

gimn9spot1

gimn9spot2

gimn9spot3